Принцип роботи тепловізора заснований на фіксації розподілу теплової енергії на різних поверхнях в інфрачервоному спектрі. Пристрій безконтактно вимірює температуру поверхні та перетворює невидимий діапазон ІЧ випромінювання в яскраву картинку - теплову сцену, на якій поверхні з різною температурою зображено різними кольорами. Найгарячіші об’єкти - це люди, тварини, працююча техніка, будівлі, транспорт. Їх добре видно через тепловізор на фоні більш холодного ландшафту. Тепловізор дозволяє бачити у будь-яких умовах незалежно від рівню освітлення, навіть за повної відсутності джерел світла:

  • вночі, у сутінках;

  • у приміщеннях без вікон;

  • коли світло блокується димом чи пилом;

  • у заростях чагарників;

  • в тумані;

  • під проливним дощем;

  • крізь снігову завісу.

Дальність виявлення, розпізнавання та ідентифікації людини залежить від моделі тепловізора: у середньому ціновому сегменті це декілька сотень метрів, а флагмани “бачать” на 2-3 кілометри.

Принцип роботи - як працює тепловізор

  1. Фіксація інфрачервоного випромінювання

Основою тепловізійної техніки є болометрична матриця - сенсор, який виконує функцію приймача інфрачервоного випромінювання. Саме цей елемент забезпечує якість сприйняття та відтворення зображення. Чим вище роздільна здатність матрциці, тим більш якісною та деталізованою є картинка. У різних моделях цей показник може становити 160х120, 320x240, 640x480 та 640×512 рх. Важливим параметром матриці є крок пікселя - чим він нижче, тим менше шуму на картинці. На якість також впливає температурна та спектральна чутливість сенсору - здатність фіксувати тонкі відхилення теплової енергії у певному діапазоні інфрачервоних хвиль.

  1. Вивід зображення на дисплей

Інфрачервоне випромінювання, зафіксоване сенсором, трансформується в електричний сигнал та перетворюється у зображення - теплову карту. Наскільки швидко і плавно це відбуватиметься - залежить від потужності процесора. Картинка виводиться на вбудований дисплей, він теж може мати різні параметри: роздільна здатність впливає на деталізацію картинки, а частота оновлення кадрів (25 Гц, 50 Гц, 60 Гц) - на плавність відтворення динамічного відео. Для виготовлення дисплеїв використовуються різні технології - OLED, LCD, AMOLED та інші. Вони відрізняються не тільки за якістю відтворення картинки, а й за параметрами морозостійкості.

  1. Налаштування теплової сцени

Для захоплення теплових потоків тепловізор оснащується германієвим об’єктивом з ручним фокусом та широким кутом огляду. Користувач може обирати палітру кольорів залежно від умов освітлення - гарячий білий, гарячий чорний, гарячий червоний, кольоровий. Теплі ділянки зображуються контрастними відтінками, тому легко розрізнити форму, розміри, характер рухів, напрямок пересування об’єктів. Змінювати палітру можна прямо під час спостереження кнопками на панелі керування, яка розташована на корпусі пристрою.

  1. Наближення об’єкта 

Якщо потрібно збільшити певну ділянку та наблизити об’єкт, використовується оптичний і цифровий зум. Оптичний зум дає результат без втрати якості картинки, цифровий - збільшує пікселі, тому може погіршувати чіткість зображення. Для зручності можна використовувати опцію “картинка в картинці” - виводити збільшений фрагмент на частину основного екрану.

  1. Керування через мобільний додаток

Сучасні  тепловізори - це високотехнологічні гаджети, які можуть працювати синхронно зі смартфонами та планшетами на операційних системах iOS та Android. Для підключення використовується бездоротова мережа wi-fi. Інтеграція забезпечується через спеціальний мобільний додаток, створений виробником. У додатку можна керувати налаштуваннями, змінювати параметри картинки, приймати файли, переглядати відео в режимі реального часу.

  1. Запис, трансляція, збереження відео

Зображення, створене тепловізором, можна зберігати у форматі фото чи відео різної роздільної здатності. Потужні моделі тепловізорів дозволяють одночасно спостерігати за об’єктом, записувати відео HD якості і транслювати його на зовнішній монітор, запускати інтернет-трансляції в режимі реального часу. Для покращення відеоряду є функція видалення битих пікселів та цифрова стабілізація зображення. Записані файли зберігаються у вбудовану пам’ять або на підключений гаджет. Більшість моделей підтримують карту пам’яті microSD.

  1. Спеціальний функціонал

Тепловізор може мати спеціальні вбудовані опції, які розширюють можливості користувачів. Корисні опції - лазерний або стадіометричний далекомір, гіроскоп, компас, магнетометр, GPS. Для роботи з відеоматеріалами тепловізор оснащується відеорекордером, мікрофоном, цифровим відеовиходом HDMI. 

  1. Обслуговування та зберігання

Якісні тепловізори надійних брендів не бояться складних умов експлуатації, адже корпуси навіть у бюджетних моделях мають захист від вологи, пилу, ударів, морозу. Якщо пристрій випадково уронити з рук на тверду поверхню - він не розіб’ється. Для зберігання виробники пропонують фірмові чохли, захисні кришки для об’єктива, транспортні ремені. Вбудований Li-ion або Li-pol акумулятор працює декілька годин залежно від заводських характеристик та інтенсивності експлуатації. За потреби можна підключати павербанк через USB Type-C - це дасть додаткові години автономності. У багатьох моделях передбачено можливість встановлення пристрою на штатив або кріплення на шолом.

Тепловізор - це відповідальне обладнання, від його надійності залежить успіх бойових завдань, ефективність рятувальних операцій, безпека охорони та патрулювання. Тому при виборі тепловізійної техніки звертайте увагу на виробника. Ми рекомендуємо обирати тепловізори відомих світових брендів, таких як ATN, IRAY, AGM, ThermEye Cyclops, Hikmicro. Це високоякісне обладнання, яке відповідає сучасним стандартам, підходить для вирішення військових та цивільних задач будь-якої складності. Купити такі тепловізори можна в нашому інтернет-магазині з доставкою по Україні. Для отримання консультації по вибору оптимальної моделі звертайтеся до наших спеціалістів. Ми детально розповімо, як працює тепловізор, та допоможемо розібратися в технічних характеристиках.